Пињатаро Маџоре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Пињатаро Маџоре
—  Општина  —
Pignataro Maggiore
Земја Италија
Регион Кампанија
Покраина Казерта
Површина
 • Вкупна 31,7 км2
Надм. вис. 93 м
Население (декември 2004)
 • Вкупно 6.572 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 81052
Повик. бр. 0823

Пињатаро Маџоре е општина во провинцијата Казерта, Кампанија, Италија.