Тоба (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Тоба
Тоба - Поглед кон езерото од вселената
Поглед кон езерото од вселената
Место Северна Индонезија, Индонезија
Координати 2°41′04.2″ СГШ 98°52′32.16″ ИГД / 2.6845, 98.8756
Тип Вулканско/Тектонско езеро
Главен истек Асахан
Земји во сливот Индонезија
Макс. должина 100 км (62 mi)
Макс. ширина 30 км (19 mi)
Површина 1.130 km2 (440 sq mi)
Макс. длабочина 505 m (1,660 ft)
Водна зафатнина 240 km3 (

58 cu mi)

Надм. височина на површината 905 m (2,970 ft)
Острови Самосир

Езерото Тоба (индонезијски: Danau Toba, англиски: Lake Toba, француски: Lac Toba), долго 100 км и со ширина до 30 километри. Езерото има вулканско потекло на островот Суматра во Индонезија. Со површина од 1,103 km2 и длабочина од 505 m, ова езеро е најголемо вулканско езеро на светот.

Надворешни врски[уреди]