Стремен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Стремен
Gray918.png
Поглед од предна страна на стременот (A), и поглед од подолна страна (B).
Middle ear.png
Ковчиња и мускули во тапанската празнина на средното уво.
Латински stapellos
Греева p.1045
MeSH Stapes
TA A15.3.02.033
FMA FMA:52751

Стремен (латински: stapes) претставува најмала коска во човековиот организам со должина од 3 mm, позната како узенгија.

Делови[уреди]

На стременот се разликуваат:

  • глава;
  • врат;
  • горна гранка;
  • долна гранка.

Поврзувања и големина[уреди]

Стременот се поврзува со наковалната, и е последната коска од синџирот на ковчиња во средното уво, поставена во овален прозорец на внатрешното уво, чии движења предизвикаат бранови на перилмфите односно ендолимфите, со кои се завршува проводниот дел од аудитивниот орган преку кој се врши пренос на звучни бранови;

  • целосната големина како и на другите ковчиња ја има уште од раѓање.

Слушен апарат[уреди]

Улога на чеканчето, стременот и наковалната во слушниот механизам:

Галерија[уреди]

Надворешни врски[уреди]