Список на претколумбовски култури

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Пирамидата на Сонцето и Алејата на мртвите гледани од покривот на Пирамидата на Месечината, Теотивакан, Мексико

Ова е список на претколумбовски култури на староседелските народи кои се развивале на тлото на Америка пред европската колонизација на континентите.

Северна Америка[уреди]

Средна Америка[уреди]

Јужна Америка[уреди]

Рани јужноамерикански култури.

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]