Спасувајќи го војникот Рајан (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


„Спасувајќи го војникот Рајан
(Saving Private Ryan)“
Saving Private Ryan poster.jpg
Режирано од Стивен Спилберг
Продуцент Стивен Спилберг
Иан Брус
Марк Гордон
Гери Левинсон
Сценарист Роберт Родат
Настапуваат Том Хенкс
Том Сиземор
Едвард Бурнс
Џереми Дејвис
Бери Пипер
Дистрибутер DreamWorks (САД и Канада)
Paramount Pictures(насекаде)
Премиера 12 јуни 1998
Времетраење 170 мин.
Држава Flag of the United States.svg САД
Јазик англиски
Буџет $65,000,000

Спасувајќи го војникот Рајан (англиски: Saving Private Ryan) е американски филм од 1998 година, наградуван со оскари, за инвазијата на Нормандија на денот Д за време на Втората светска војна. Филмот е режиран од Стивен Спилберг и напишан од Роберт Родат.

Филмот е посебно познат по интензивните почетни 24 минути, кои го портретираат директниот напад на плажата Омаха на 6 јуни 1944 година. По ова, филмот претставува фикциска потрага по падобранец на 101-та воздухопловна дивизија на Соединетите држави. Додека овој дел од заплетот е фикција, поставката е во мала мера базирана на вистинска приказна за браќата Ниланд. „Спасувајќи го војникот Рајан“ бил добро прифатен од публиката и критиката, добивајќи неколку награди за филм, глума и екипа, воедно имајќи добра заработувачка во кината.

Синопсис[уреди]

Постар ветеран (Харисон Јанг) во посета со неговото семејство на американските гробишта и меморијален центар во Нормандија, Франција, паѓа пред еден надгробен споменик занесен од емоции.

Сцената се менува во почетокот на инвазијата на Нормандија, каде американските војници се борат на плажата Омаха со вкопаната германска пешадија и митралески гнезда. Еден од луѓето кои го преживуваат првиот налет, капетан Џон Х. Милер (Том Хенкс) од вториот батаљон рејнџери, собира група војници и полека се пробива низ германската одбрана кон излезот од плажата.