Рибизла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Рибизла
Див огрозд (Ribes divaricatum)
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Јадрени евдикоти
Ред: Каменоломовидни
Семејство: Огрозди
DC.
Род: Рибизла
L.
Видови

во текстот.

Рибизла (науч. Ribes) — род од околу 150 видови на цветни растенија со потекло умерените краишта на северната полутопка. Се смета за единствениот род на фамилијата огрозди (Grossulariaceae). Признаени се 7 подродови.

Некои таксономи го ставаат огроздот во посебен род Grossularia.

Употреба[уреди]

Храна[уреди]

Во оваа фамилија спаѓаат рибизлите, и тоа јадливите (црна рибизла, црвена рибизла и бела рибизла), огроздот, како и многу други украсни растенија.

Рибизлите се храна за ларвите на некои видови пеперуги. Рибизлата се послужува како десерт. Од рибизлите се прави мармалад, џем, желе, сируп или многу барани овошни сокови, и тоа од црната и црвената рибизла. Рибизлата се користи во слаткарството и во кулинарството како додаток во овошните салати. Познато е и виното од рибизла.

Лекување[уреди]

Коренот и семките на рибизлата содржат доста гама-линоленска киселина, делотворна како добар лек предменструален синдром.[1]

Во Република Македонија[уреди]

Во Република Македонија, плантажно се одгледуваат црната, црвената и во помала мера, белата рибизла.[2]

Природно се застапени огроздот (Ribes grossularia), планинската рибизла (Ribes alpinum), многуцветната рибизла (Ribes multiflorum) и рибизлата камењарка (Ribes petraeum).[3]

Некои видови[уреди]

Црвени рибизли

Наводи[уреди]

  1. Edible and Medicinal Plants of the West, Gregory L. Tilford, ISBN 0-87842-359-1
  2. Земјоделски гранки: Плантажно одлегување на рибизла, 6 август 2012
  3. „Рибизла“, Македонска енциклопедија, МАНУ, Скопје, 2009, стр. 1272

Надворешни врски[уреди]