Плуе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Плуе
Plouay
Ploue

Плуе се наоѓа во Франција
Плуе
Управа
Земја Франција
Регион Бретања
Департман Морбиан
Округ Лориент
Кантон Плуе
Општ. заедница Регион де Плуе
Градоначалник Жак ле Не
(2008—2014)
Статистики
Надм. вис. 13–164 м
(прос. 83 м)
Површина1 67 км²
Население2 4.759 жит.  (1999)
 - Густина 71 жит/км²
INSEE/Пошт. бр. 56166/ 56240
1 Податоци од Катастарот на Франција. Не се вбројуваат езера, бари, ледници и речни утоки поголеми од 1 км².
2 Единечно сметање на населението: жителите на повеќе општини (на пр. студенти, воени лица) се бројат само еднаш.

Плуе (француски: Plouay, бретонски: Ploue) е општина во департманот Морбијан во Бретања во северозападна Франција.

Плуе е домаќин на ГП Уест-Франција и ГП де Плуе, годишна велосипедска трка (машка и женска трка, соодветно). Исто така бил локација на Светското првенство во 2000. Тур де Франс го посетил овој град трипати: во 1998, 2002 и 2006.

Збратимени градови[уреди]

Плуе е збратимен со Першор во Англија.

Бретонски јазик[уреди]

Општина објавил јазичен план на 10 февруари 2006, преку кампањата Ya d'ar brezhoneg за зачувување на бретонскиот јазик.

Во 2008, 11,56% од децата во Плуе посетувале билингвална бретонско-француска настава низ основните училишта.[1]

Наводи[уреди]

  1. (француски) Ofis ar Brezhoneg: Enseignement bilingue

Надворешни врски[уреди]