Пиштол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Walther P99, полуавтоматски пиштол од доцните 1990-ти години

Пиштол е мало огнено оружје конструирано да се ракува со една рака. Името можеби го добил по градот Пистој во Италија, каде што рачните пиштоли биле направени најрано во XV век. Бил изворно оружје на коњаницата. Автоматските пиштоли имаат механизам што се подвижува со повратната енергија, која доаѓа од полнењето во магацинот (лежиштето на куршумот) пред цевката.[1]

Видови на пиштоли[уреди]

Пишолите обично се делат на:


Наводи[уреди]

  1. Британика Енциклопедиски Речник. Топер, МПМ, 2005. Книга 7, стр.185-186