Овчарство

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Овчар кај с. Тајмиште, Западна Македонија

Овчарството е втора по значење сточарска гранка по говедарството и подразбира чување и искористување на овци. Најповолни услови за развој на овчарството има во умерените и во суптропските предели, како и на високите планини на кои има свежа трева во текот на целиот летен период. Денес, со одбирање и со вкрстување се одгледуваат повеќе видови овци, кои даваат поголеми количества млеко, месо, волна и кожа. Традиционално прибирањето на овци и добивањето на производите се одвива во бачило.

Во Македонија во 2012 година имало 732 338 овци.[1]

Поврзано[уреди]


Наводи[уреди]