Лебен квасец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лебен квасец
S. cerevisiae гледан на DIC микроскоп
Научна класификација
Царство: Fungi
Колено: Ascomycota
Потколено: Saccharomycotina
Класа: Saccharomycetes
Ред: Saccharomycetales
Фамилија: Saccharomycetaceae
Род: Saccharomyces
Вид: S. cerevisiae
Биномен назив
Saccharomyces cerevisiae
Meyen ex E.C. Hansen

Лебниот или пивски квасец (Saccharomyces cerevisiae) е вид на квасец. Тој е најкористениот квасец. Се користи во пекарството, производството на пиво и вино уште од антички времиња. Се верува дека првично бил изолиран од лушпата на грозјето (може да се забележи како компонента на тенкиот бел филм на лушпите на некои темно обоени овошја како сливите; се наоѓа помеѓу восоците на растителната кутикула. Се размножува со процес на пупење.