Слива

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Сливата е средноевропско овошје кое се употребува како свежо или сушено. Со обработка на сливата се добиваат мармалади и сливова ракија. Сливата е најзастапена во Европа, Азија и Северна Америка.