Кати Волф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кати Волф
Kati Wolf
Биографски податоци
Роден(а) 24 септември 1974 (1974-09-24) (40 г.)
Потекло Szentendre, Унгарија
Жанрови поп музика
Период на активност 2009–денес
Мреж. место www.wolfkati.hu

Кати Волф (родена 24 септември 1974, Сентендре) е унгарска пејачка и поранешна благајничка во авиокомпанија. Волф ја претстави Унгарија на Евровизија 2011 со песната "What About My Dreams?".

На седум годишна возраст, Волф ја отпеа насловната песна за популарниот унгарски цртан филм, Vuk. Покрај пеење, таа, исто така, посетувала часови по пијано и џез танц. По дипломирањето како солфеж наставник - хор мајстор во унгарската музичка академија, таа работеше со бројни бендови на различни жанрови, но до нејзиниот голем пробив дојде во 2010 година како финалист во унгарската верзија на шоуто за таленти "X-Faktor".

Дискографија[уреди]

Албуми[уреди]

  • Wolf-áramlat (2009)
  • Az első X — 10 dal az élő showból (2011)

Синглови[уреди]

  • "Vuk dala" (1981)
  • "Szerelem, miért múlsz?" (2011)

Надворешни врски[уреди]