Караоке

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Караоке машина

Караоке е скратеница (カラオケ, јапонски: 空 кара, "празен", и オーケストラ окесутора, "оркестар") која опишува вид забава во која аматерски пејачи можат да пејат претходно снимени песни преку екран и микрофон. Музиката е општа и широко позната и гласот на оригиналниот пеач е неприсутен или намален. Текстот на песната е обично прикажен на долниот дел од екранот со синхронизирано менување на боја како што продолжува песната.

Караоке прво било популаризирано во Јапонија и потоа преостанатиот дел на Азија во 1980-те. Сега оваа идеја се проширила и до други делови на светот.


Надворешни врски[уреди]