Еордаја

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Еордаја била античка област во Долна Македонија околу езерото Бегорис, северно од Елимеја, помеѓу областите Пиерија и Орестида, а јужно од Врскаестида. Заедно со другите македонски области, многу рано (2 век п.н.е.) влегла во античката македонска држава. Поважни градови биле: Арниса и Кела[1].

Наводи[уреди]

  1. Ф. Папазоглу, Македонски градови у римско доба, Скопје, 1957