Евровизија 1999

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Евровизија 1999 беше 44-тата Евровизија, што се одржа на 29 мај 1999 година во Ерусалим, Израел кога Дана Интернешнал победи на натпреварот со претходната година во Обединетото Кралство. Местото на одржување на натпреварот беше Аудиториум Ussishkin на Меѓународната конвенција, на истото место, кога беше домаќин во 1979. Победник беше Шведска со песната "Take Me to Your Heaven" и изведувачот Charlotte Nilsson. Освоија 163 поени од телевоутинг. Се гласаше со 12, 10, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.