Доминикус Цимерман

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Поклоничката црква во Штајнхаузен (1728-31)
Внатрешност на Поклоничката црква во Вис

Доминикус Цимерман (герм. Dominikus Zimmermann, 30 јуни 1685 - 16 ноември 1766) бил германски архитект и штукатор во стилот рококо.

Живот[уреди]

Цимерман е роден во 1685 во Гајспоинт, близу Весобрун, Баварија. Станал градежен мајстор и штукатор. Неговиот постар брат Јохан Баптист Цимерман бил архитект и фрескописец. Браќата твореле заеднички, изработувајќи ремек-дела како црквата Штајнхаузен. Доминикус Цимерман потекнувал од семејство на уметници и занаетчии од таканаречената „Весобрунска школа“. Работел најпрвин како штукатор, а потоа станал градежен мајстор и архитект. Живеел во Ландсберг на Лех и служел како негов градоначалник од 1748 до 1753. Починал близу Поклоничката црква во Вис кај Штајнгаден in 1766.

Поважни дела[уреди]

Надворешни врски[уреди]