Великаја (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Великаја

Реката Великаја низ градот Псков
Утока Пеипус
Земји во сливот Русија
Должина 430 км (270 mi)
Прос. истек 134 m³/s
Сливно подрачје 25.200 km2 (9,700 sq mi)

Великаја (руски: Великая) е река во западна Русија, во Псковската област.

Тече низ градот Псков и се влева во Чудското Езеро, кое се излива во реката Нарва. Долга е је 430 km.