Боже, чувај го Царот!

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Боже чувај го Царот!
Боже, Царя храни!
Државна химна на Русија  Руска империја
Текст Василиј Андреевич Жуковски
Музика Алексеј Фјодорович Лавов
Прифатена 1833
До 1917

„Боже чувај го Царот!“ (руски: Боже, Царя храни!) — државна химна на доцната Руска империја. Песната била избрана на конкурс во 1833 г. Нејзин композитор е виолинистот Кнез Алексеј Фјодорович Лавов, а текстописец е романтистичкиот дворски поет Василиј Андреевич Жуковски. Химната важела сè до 1917 г., кога Октомвриската револуција ја соборила царистичката монархија и ја заменила химната со Интернационалата како нова државна химна.

Мелодијата може да се чуе во Увертирата 1812, Словенскиот марш, „Хаил, Пенсилванија!“ (официјалната државна песна на Пенсилванија, САД), „Бог, семоќниот!“; „Цврсто врзани во братство“, официјалната песна на Редот на Стрелата која ја користи истата мелодија, но со поинаков текст.

Текст[уреди]

Руски[уреди]

Боже, Царя храни!
Сильный, державный,
Царствуй на славу, Hа славу намъ!
( 2x :)
Царствуй на страхъ врагамъ,
Царь православный.
Боже, Царя, Царя храни!
( 2x :)

Македонски[уреди]

Боже, чувај го Царот!
Силниот, величествениот,
Царувај за слава,
За наша слава!
( 2x :)
Царувај на стравот на непријателите,
Царе православен,
Божен чувај го Царот,
Чувај го Царот!
( 2x :)

Снимки[уреди]


Надворешни врски[уреди]