Амаре Стадемаер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Амаре Стадемаер
Amar'e Stoudemire
Amare Stoudemire free throw.jpg
Позиција крило, центар
Висина 2.02м
Тежина
Лига НБА
Тим Њујорк Никс
Број 1
Роден (16-Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „�“-1982)1982, 16
Флорида, САД
Националност Американец
Драфт 1, 2002
Професионална кариера сѐ уште


Амаре Стадемаер' (англиски: Amar'e Stoudemire) е американски професионален кошаркар.[1] Тој е роден во Флорида на (16-Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „�“-1982)1982, 16 година, и во моментот настапува за екипата на Њујорк Никс.

Тој бил избран во првиот круг во 2002 година од страна на Фенекс Санс. За четири пати бил избран во All-star тимот. Стадемаер играл средношколска кошарка за 6 различни училишта пред да дипломира.

Наводи[уреди]

  1. „Amare Stoudemire“. Basketball-Reference.com. http://www.basketball-reference.com/players/s/stoudam01.html. конс. 30 јули, 2010. 

Надворешни врски[уреди]