Акмола (област)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Акмола (покраина)
Ақмола облысы
Акмолинская область
—  Покраина  —

Грб
Мапа на Казахстан, локацијата на покраината Акмола е обележана со зелена боја
Координати: 52°00′ СГШ 69°00′ ИГД / 
Држава  Казахстан
Главен град Кокшетау
Управа
 • Аким Сергеј Дјаченко
Површина[1]
 • Вкупна 146.200 км2
Население (2006-09-01)[1]
 • Вкупно 748.300 жит.
Поштенски број 020000
Повикувачки број +7 (717)
ISO 3166 KZ-AKM
Рег. табл. C
Окрузи 17
Градови 8
Населени места 14
Села 671
Портал http://akmo.kz/

Покраината Акмола (казашки: Ақмола облысы, Aqmola oblısı, اقمولا وبلىسى руски: 'Акмолинская область, Akmolinskaya oblast') е покраина во централниот дел на Казахстан. Популацијата на покраината изнесува 748,000 додека пак на главниот град Кокшетау популацијата изнесува 124,000.

Етнологија[уреди | уреди извор]

Аќмола или Акмола на казашки јазик значи белиот погреб.

Демографија[уреди | уреди извор]

Етничики Казаци, според пописот извршен во 2009 година биле со процент од 43,5% додека пак Русите биле застапени со 36,5%.[2]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]