Џорџово езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џорџово Езеро
Wfm lake edward lake george.jpg
Снимка од НАСА на Едвардовото Езеро (поголемото) и Џорџовото Езеро (помалото).
Координати 0°00′ СГШ 30°12′ ИГД / 
Главни одливи Канал Казинга
Сливни земји Уганда
Површина

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен збор „km“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен збор „km“

}}250 km² км²

Џорџовото Езерп сe наоѓа во Уганда. Го сочинува системот Африкански големи езера, но не се смета за едно од големите езера. Има максимална должина од 20 километри, максимална ширина од 18 километри, и површина од 250 квадратни километри. Се наоѓа на 914 метри надморска висина, има максимална длабочина од 7 метри, и зафатнина од 0,8 километри кубни. Како и другите езера во регионот името го добило по член на Британското кралско семејство, во овој случај по принцот Џорџ. На југозапад од езерото преку каналот Казинга се поврзува со Едвардовото Езеро