Едвардово Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Lake Edward
Lake Edward - Сателитска снимка од езерото од НАСА
Сателитска снимка од езерото од НАСА
Координати 0°20′ ЈГШ 29°36′ ИГД / 
Главен прилив Нјамугасани
Ишаша
Рутшуру
Руинди
Нтунгве
Лубилија
Главен истек Семлики
Површина на сливот 12,096 km²
Земји во сливот Democratic Republic of Congo
Uganda
Макс. должина 77 km
Макс. ширина 40 km
Површина 2,325 km² (898 sq. mi.)
Прос. длабочина 17m
Макс. длабочина 112m
Водна зафатнина 39.5km³
Надм. височина на површината 912 m

Едвардовото езеро е едно од Големите езера на Африка. Едно време езерото го носело името Иди Амин, по Угандскиот диктатор Иди Амин Дади. Езерото се наоѓа на границата помеѓу Демократската Република Конго и Уганда, неговиот северен брег се наоѓа неколку километри јужно од Екваторot. Прв Европеец кој го посетил езерото бил Хенри Мортон Станли во 1888 година, а името езерото го добило по принцот на Велс Алберт Едвард.

Главни реки кои се влеваат во езерот осе Нјамугасани, Ишаша, Рутшуру, Руинди, Нтунгве, а од езерото истекува реката Семлики која што исто така се влева во езерото. Преку каналот Казинга е поврзано со Џорџовото Езеро на североисток. Се наоѓа на 920 метри надморска височина а има максимална длабочина од 117 метри. Долго е 77 километри а широко 40 километри, и има површина од 2,150 километри квадратни што го прави ова езеро петнаесето по ред во површина езеро во Африка.