Пенобскот (зграда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Penobscot Building)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пенобскот Зграда (лево) до Дајм Зграда во Даунтаун Детроит

Пенобскот (англиски: Penobscot Building) е облакодер во Детроит, Мичиген. Со 172.3 м височина, овој зграда беше највисокиот во државата до 1977, кога централната зграда на Ренесанса Центар се доврше.

Историја[уреди | уреди извор]

Кога се доврше, Пенобскот Зграда беше највисокиот во светот надвор од Њујорк и Чикаго.