Шаблон:Дроп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Овој шаблон дава прости дропки со подобар изглед. Може да земе еден, два или три параметра: изборниот цел број, изборниот броител и задолжителниот именител; по следниов редослед:

{{дроп|a|b|c}}
a+bc (цел број, броител и именител)
{{дроп|a|b}}
ab (именител и броител)
{{дроп|a}}
1a (само именител)