Прејди на содржината

Хортобаѓ (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Хортобаги)
Црква во Хортобаги

Хортобаѓ е село во округот Хајду-Бихар, Унгарија.

Инцидент од 2016 година[уреди | уреди извор]

На 1 јули 2016 година, четворица експерти за уривање, припадници на унгарските одбранбени сили, загинале, а еден сериозно бил повреден додека се обидувале да деактивираат 250 килограмска бомба од руска изработка, произведена непосредно по Втората светска војна. Инцидентот се случил во стрелиштето во Национален парк во Хортобаѓ. Опсегот на стрелиштето опфаќа 4.000 хектари (околу 9.800 акри) и се користи за пракса од страна на унгарските вооружени сили со децении. Било објавено дека детонаторот веќе бил отстранет кога се случила експлозијата.[1] Оддалечената и ретко населена област била користена како стрелиште од унгарската армија со децении по Втората светска војна.[2] Војниците добиле медал за заслуги.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Holding, APA Information Agency, APA. „Four demolition experts dead after explosion at Hungarian bombing range“. Архивирано од изворникот на 2016-09-11. Посетено на 2016-09-05.
  2. hermesauto (2016-07-01). „Four Hungarian explosives experts killed in blast“. The Straits Times (англиски). Посетено на 2017-07-09.
  3. „Four soldiers killed in blast at Hungarian firing range“. www.hungarianambiance.com. Архивирано од изворникот на 2016-07-27. Посетено на 2017-07-09.