Хелена Халенбек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хелена Халенбек
Роден(а)Аста Хелена Трол
26 ноември 1944 (1944-11-26) (76 г.)
Шведска
ЗанимањеГлумица
Активен период1972–2009
СопружникСтиг Олин

Аста Хелена Трол (невенчана Каленбек; родена на 26 ноември 1944 година[1] во Рисинге, Шведска) е шведска глумица. Таа е мажена за Стиг Олин.[2] Во 1989 година доби Гулдмаскен.

Избрана филмографија[уреди | уреди извор]

 • 1972 година - Квартетот што беше кренат во воздух (ТВ)
 • 1981 година - Вавилонска куќа (ТВ)
 • 1989 година - Три љубови (ТВ)
 • 1994 година - Истекувањето(ТВ)
 • 1994 година - Можеш да свиркаш, Јохана?
 • 1994 година - Снокен (ТВ)
 • 1996 година - Три круни (ТВ серија)
 • 2000 година - Белиот коњ (ТВ)
 • 2000 година - Нека застане! (ТВ)
 • 2009 година - Валандер - Свештеници

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. [1]
 2. „Archived copy“. Архивирано од изворникот на 19 April 2013. Посетено на 6 March 2013.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]