Разлика помеѓу преработките на „Сметачко инженерство“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Компјутерско инженерство''' е дисциплина што ги комбинира [[Електроинженерството]] и [[Компјутерска наука|Компјутерската наука]]. Компјутерските инженери вообичаено имаат обука во електроинженерството, [[Софтверски дизајн]] и интегрирање на хардвер и софтвер, наместо само електроинженерство или [[Софтверско инженерство]]. Компјутерските инженери се вклучени во многу аспекти на компјутерството, од дизајн на индивидуални [[Микропроцесор|микропроцесори]], персонални компјутери, суперкомпјутери, итн. Ова поле на инженерство не само што се фокусира на тоа како работат компјутерските системи, туку и на тоа како се интегрираат истите во поголемата слика на даден проект.
 
941.847

уредувања

Прегледник