Њутн (единица): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 18 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Додава: an:Newton (unidat); козметички промени
с (Бот Додава: war:Newton)
с (Бот Додава: an:Newton (unidat); козметички промени)
Во [[физика]], '''њутн''' (симбол: N) е [[SI систем на мерки|SI]] единица за [[сила]], именувана според [[Сер Исак Њутн]] во чест на неговото дело во [[класична механика|класичната механика]].
 
: '''1''' '''N''' = '''1''' '''kg × m &times;× s<sup>-2</sup>'''
 
[[Категорија:Единици]]
 
[[af:Newton]]
[[an:Newton (unidat)]]
[[ar:نيوتن (وحدة)]]
[[arz:نيوتن (وحده)]]

Прегледник