Сметачко памтење: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 6 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
==='''Општа организација на RAM меморија'''===
 
Основната организација на RAM мемориската единица е приказана на сликата. Адресата преземена од процесорот се сместува во меморискиот адресен регистар ( [[MAR]] ), без разлика дали се побарува операција на читање или запис. Потоа адресниот декодер ја одредува локацијата на податокот.
Ако е одредена операцијата за читање тогаш податокот што се наоѓа на декодираната адреса се префрла во меморискиот податочен регистар ( МDR ) или меморискиот информациски регистар ( МIR ) а потоа во процесорот. Доколку се реализира операцијата на запис тогаш вредноста на овој регистар се полни со податок од процесорот и потоа истиот се сместува на одредената локација.
Сите дејствија на читање и запис во меморијата ги контролираат мемориската контролна единица ( МDU ). Кај оваа контролна единица се препознаваат 6 главни функции:
43

уредувања

Прегледник