Разлика помеѓу преработките на „Барбара Џ. Мејер“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с (Violetova ја премести страницата Барбара Ј.Мејер на Барбара Џ. Мејер)
 
'''Барбара Ј.Џон Мејер''' (родена 1949 година) била биолог и генетичар, истакната за нејзиното пионерско истражување за фамсот од ламбда, вирус кој ги заразува бактериите; откривање на мастер контролниот ген вклучен во [[Одредување на пол|одредувањето на полот]] ; и студии за регулирање на гени, особено надомест на дозирање . <ref>{{Наведено списание|last=Haloupek|first=Nicole|date=1 January 2019|title=Barbara J. Meyer: 2018 Thomas Hunt Morgan Medal|journal=Genetics|volume=211|issue=1|pages=1–3|doi=10.1534/genetics.118.301883|pmc=6325698|pmid=30626637}}</ref> Со работата на Мејер биле откриени механизми за определување на полот и надомест на дозирање - тој баланс на изразот на х-хромозомски ген меѓу половите во ''елегантите на Канорабдитис'' кои и денес продолжуваат да служат како основа на различни области на студии за структурата и функцијата на хромозомите. <ref>{{Наведено списание|last=Haloupek|first=Nicole|date=2019-01-01|title=Barbara J. Meyer: 2018 Thomas Hunt Morgan Medal|url=https://www.genetics.org/content/211/1/1|journal=Genetics|language=en|volume=211|issue=1|pages=1–3|doi=10.1534/genetics.118.301883|issn=0016-6731|pmid=30626637}}</ref>
 
Д-р Мејер била истражувач на ХХМИ, професор по генетика, геномија и развој во УЗ Беркли и асистент на професорот во одделот за биохемија и биофизика на Универзитетот во Калифорнија, Сан Франциско (UCSF). Нејзиното тековно истражување било фокусирано на молекуларните мрежи кои контролираат динамичко однесување на хромозомите за време на развојот на клетките кои издржуваат стабилност на геномот. <ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.hhmi.org/scientists/barbara-j-meyer|title=Barbara J. Meyer|work=HHMI.org|language=en|accessdate=2019-09-07}}</ref>
 
== Наводи ==
{{Наводи}}
 
 
== Надворешни врски ==
 
* [http://mcb.berkeley.edu/labs/meyer/ Веб-страница на Мејер лаб]
* [http://mcb.berkeley.edu/faculty/GEN/meyerb.html Профил на факултет Барбара Мејер], УЗ Беркли
* [http://www.hhmi.org/biointeractive/gender/meyer.html "Д-р Барбара Ј Мејер."], ''ХХМИ: Биоинтерактивен'', Медицински институт Хауард Хјуз
* [http://www.hhmi.org/research/investigators/meyer.html „Секс и репресија“], профил на Барбара Мејер во ХХМИ
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Мејер, Барбара Џ.}}
=== Фусноти ===
{{Наводи}}
 
== Надворешни врски ==
 
* [http://mcb.berkeley.edu/labs/meyer/ Веб-страница на Мејер лаб]
[[Категорија:Родени во 1949 година]]
[[Категорија:Членови на Националната академија на науките на САД]]

Прегледник