Разлика помеѓу преработките на „Политичка кампања“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 5 години
поправка на правопис - евтин
с (Bot: Migrating 22 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q847301 (translate me))
(поправка на правопис - евтин)
 
===Значење и важност на водењето на политичката кампања преку Интернет===
Претседателската кампања на Барак Обама цврсто се потпираше на социјалниот медиум и новите медиумски канали за да привлече гласачи, да распореди кампањски доброволци и да собира средства за кампањата. Кампањата го сврти вниманието кон важноста од употребата на Интернетот во современите политички кампањи, преку користење различни форми на социјални и нови медиуми (вклучувајќи ги : Фејсбук , Јутјуб ) за да опфатат нови целни групи . Социјалната веб страна на кампањата, www.BarackObama.com употреби ефтиневтин и ефикасен метод за мобилизирање на гласачи и зголемено учество помеѓу различното гласачко население. Овој нов медиум беше неверојатно успешен во допирањето до младата популација, додека на сите популации им помагаше да организираат и да промовираат активности.
 
===Предизборна кампања===

Прегледник