Разговор со корисник:Olgica Tolevska: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
→‎Содржина: ново заглавие
Нема опис на уредувањето
(→‎Содржина: ново заглавие)
''',,RealPlayer”''' , порано ,,'''RealOne Player'''” (и во различни времиња ,,'''RealAudio Player'''” и ,,'''RealPlayer G2'''” ), е крос-платформерски софтверски производ создаден од ,,RealNetworks” кој прво се користеше за пуштање на снимени медиуми . Mедија плеерот е компатибилен со голем број формати во рамките на мултимедијалнотo царство, вклучувајќи ги ,,MP3” , ,,MPEG- 4” , ,,QuickTime” , ,,Windows Media” , и повеќе верзии на комерцијалните ,,RealAudio” и ,,RealVideo” формати. [8] RealPlayer е исто така достапен за други оперативни системи (ОС) и ,,Linux”, ,,Unix”, ,,Palm OS”, ,,Windows Mobile” и ,,Symbian” верзии кои се пуштени. [9]
Софтверот се напојува со отворен код на машина за медиуми наречен ,,Хеликс” . [10]
 
== Содржина ==
 
1 Историја
2 Карактеристики
2.1 Поддржани медиумски формати
2.2 формати поддржани од изборен plug-in
2,3 Plug-in
3 изданија
3.1 RealPlayer за Windows
3,2 RealPlayer за Mac OS X
3.3 RealPlayer за Linux / Unix
3.4 RealPlayer за Андроид
3,5 RealPlayer за Symbian
3.6 RealPlayer за Palm
3,7 RealJukebox
4 Контроверзи
5 Рестрикции за пристап
6 Real Alternative
7 Видете исто така
8 Референци
9 Дополнителни информации
10 Надворешни врски
153

уредувања

Прегледник