Прејди на содржината

Топлина: Разлика помеѓу преработките

Додадени 219 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (Бот: козметички промени)
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Топлината''' се дефинира како [[енергија]] во преод која се регистрира (чувствува) и пренесува како резултат на температурната разлика. Топлината секогаш поминува од потопло на постудено тело, така што насоката на распространување е одредена со природен закон (вториот закон на [[термодинамика]]та).Топлина е движењето на топлинската енергија од еден предмет со повисока температура на предмет со пониска температура.
 
Шкотскиот физичар [[Џејмс Клерк Максвел]], во неговото класично дело “Теорија на топлината“ од 1871 г., бил еден од првите кој се обидел да даде модерна дефиниција за топлина. Главно, Максвел истакнува четири одредби за дефинирање на топлината. Првата, дека тоа е “нешто што може да се префрли од едно тело на друго, што го претставува Вториот закон на [[термодинамика]]та. Второ, дека таа може да се смета за “мерлива големина“ и затоа може да се третира математички како останатите мерливи големини. Трето, таа “не може да се третира како супстанца“; таа може да се трансформира во нешто што не е супстанца, на пример, механичка работа. Најнакрај, таа е “една од формите на енергијата“.
Анонимен корисник