ГНУ: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 8 бајти ,  пред 16 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''ГНУ''' е рекурзивна кратенка која се чита '''Г'''ну '''н'''е е ј'''у'''никс.
 
'''ГНУ''' е софтверски проект започнат во 1983 година од страна на [[Ричард Сталман]] со цел да се напише комплетен [[оперативен систем]] кој би бил слободен во смисол на слободен софтвер: било кој и секој корисник би имал право и можност да умножува, менува и редистрибуира програма под условите на [[ГНУ ОпштатаОпшта јавна лиценца]]. ГНУ проектот го води Фондацијата за слободен софтвер. Маскотата на ГНУ е афричкото животно [[Гну|гну]].
 
 
ГНУ проектот има развиено голем број на програми, вклучувајќи го и уредувачот Имакс (Emacs), ГНУ компајлер (GNU Compiler Collection - GCC) и ГНУ дибагер (GNU Debugger - GDB). Елементите на ГНУ системот во комбинација со системското јадро [[Линукс]] (Linux), кое не е дел од ГНУ проектот но се дистрибуира под [[ГНУ ОпштатаОпшта јавна лиценца]], сочинува комплетен [[оперативен систем]] [[ГНУ/Линукс]].
 
== Надворешни информации и врски ==
Анонимен корисник

Прегледник