Разлика помеѓу преработките на „Унија на независни и автономни синдикати на Македонија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот: Менува Категорија:Синдикат на Република Македонија; козметички промени)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=август 2010}}
'''Унијата на независни и автономни синдикати на Македонија''' (УНАСМ) е синдикална федерација формирана во [[1991]] година. Создадена е од три независни синдикати и тоа: Независен синдикат на ЕМО од Охрид, Автономен синдикат при Рудници и Железарница од Скопје и Независен струков синдикат на машинскиот персонал при Македонски железници. По шест месеци кон нив се приклучи и Самостојниот синдикат на индивидуалните земјоделски производители на Македонија со седиште во Кочани. Денес УНСМ во своите редови има 170 Независни базични синдикати и 16 Општински Независни синдикати кои се распоредени во 6 гранкови федерации. УНСМ е член на [[Светска конфедерација на трудот|Светската конфедерација на трудот]] (WCL) со седиште во [[Брисел]]. Соработува со повеќе европски и светски синдикати. Претседател на УНАСМ е [[Слободан Антовски]].
 
941.847

уредувања

Прегледник