Хард-рок: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 1.498 бајти ,  пред 12 години
Ја заменувам страницата со 'Доста ми бриши бе глупак еден.'
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Откажано уредување 1134104 од (213.149.133.196 | Разговор))
(Ја заменувам страницата со 'Доста ми бриши бе глупак еден.')
Доста ми бриши бе глупак еден.
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Хард-рокот''' ([[Англиски јазик|англ.]] ''Hard rock'') е поджанр на [[рок]]-музиката кој се појавува во [[1960-тите]]. Хард-рокот е создаден и преку [[блуз]]от, бидејќи најкористената скала во хард-рокот потекнува од блузот.
 
 
{{Музика-никулец}}
 
[[Категорија:Музика]]
 
[[af:Hardrock]]
[[ar:هارد روك]]
[[bat-smg:Hard rock]]
[[be-x-old:Гард-рок]]
[[bg:Хард рок]]
[[bs:Hard rock]]
[[ca:Hard rock]]
[[cs:Hard rock]]
[[da:Hård rock]]
[[de:Hard Rock]]
[[en:Hard rock]]
[[eo:Ŝtonroko]]
[[es:Hard rock]]
[[et:Hard rock]]
[[fa:هارد راک]]
[[fi:Hard rock]]
[[fo:Hard rock]]
[[fr:Hard rock]]
[[gl:Hard rock]]
[[he:הארד רוק]]
[[hr:Hard rock]]
[[hu:Hard rock]]
[[hy:Հարդ ռոք]]
[[id:Hard rock]]
[[it:Hard rock]]
[[ja:ハードロック]]
[[ka:მძიმე როკი]]
[[ko:하드 록]]
[[lt:Sunkusis rokas]]
[[lv:Smagais roks]]
[[mn:Хард рок]]
[[ms:Hard rock]]
[[new:हार्ड रक]]
[[nl:Hardrock]]
[[nn:Hardrock]]
[[no:Hardrock]]
[[pl:Hard rock]]
[[pt:Hard rock]]
[[ro:Hard rock]]
[[ru:Хард-рок]]
[[scn:Hard rock]]
[[sh:Hard rock]]
[[simple:Hard rock]]
[[sk:Hard rock]]
[[sl:Hard rock]]
[[sr:Хард рок]]
[[sv:Hårdrock]]
[[th:ฮาร์ดร็อก]]
[[tr:Hard rock]]
[[uk:Хард-рок]]
[[uz:Hard rock]]
[[vi:Hard rock]]
[[zh:硬式搖滾]]
Анонимен корисник

Прегледник