Смајли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Смајли
Smiley.svg
Прво појавување 1953
Создаден од Непознат
Информации

Смајли, Смајли лице, Среќно лице или :) е стилизирана репрезентација на насмеано човечко лице во народната култура. Честопати е претставено како жолто (други бои се исто така употребени) крукче (или сфера) со две точки кои ги претставуваат очите и црн лајк кој ја претставува устата. Терминот смајли исто така се употребува за кој било друг емотикон.

Популаризација[уреди | уреди извор]

Првото смајли што е сретнато во историјата е во филмот „Порта на Повикот“ (1948) од шведскиот режисер Ингмар Бергман.

Види исто така[уреди | уреди извор]