Прва Механизирана Пешадиска Бригада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

МИСИЈА[уреди | уреди извор]

Механизирана пешадиска бригада е единица на АРМ од составот на ЗОК со мисија: да изведува офанзивни и дефанзивни операции за одбрана и заштита на територниот интерегритет и суверенитет на Република Македонија, да содејствува со МВР во граничното обезбедување, да дава поддршка на цивилните власти при отстранување на последиците од елементарни непогоди и природни катастрофи и да учество во операции за поддршка на мирот и хуманитарни операции надвор од државата со една механизирана пешадиска чета од составот на 2.механизиран пешадиски баталјон и инжинериски вод од инжинериската чета.

Прва Механизирана Пешадиска Бригада
Знакот на 1МПБр
Знакот на 1МПБр
1МПБр
Команда Штип
Припадници “Скорпии“