Податотека:Cratered plains PIA00745.jpg

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Изворна податотека(1.691 × 2.231 пиксели, големина: 567 КБ, MIME-тип: image/jpeg)

Врска до Ризницата Ова е податотека од Ризницата на Викимедија и може да се користи на други проекти. Подолу е наведена содржината на нејзината описна страница.
Заедничката ризница е складиште на слободно-лиценцирани слики и снимки. И Вие можете да помогнете.

Опис

Опис
English: This mosaic covers part of the equatorial region of Jupiter's moon, Callisto. The mosaic combines six separate image frames obtained by the solid state imaging (CCD) system on NASA's Galileo spacecraft during its ninth orbit around Jupiter. North is to the top of the picture. The mosaic shows several new features and characteristics of the surface revealed by Galileo. These include deposits that may represent landslides in the southern and southwestern floors of many craters. Two such deposits are seen in a 12 kilometer (7.3 mile) crater in the west-central part of the image, and in a 23 kilometer (14 mile) crater just north of the center of the image. Also notable are several sinuous valleys emanating from the southern rims of 10 to 15 kilometer (6.2 to 9.3 mile) irregular craters in the west-central part of the image. The pervasive local smoothing of Callisto's surface is well represented in the plains between the craters in the southeastern part of the image. Possible oblique impacts are suggested by the elongated craters in the northeastern and southeastern parts of the image. The mosaic, centered at 7.4 degrees south latitude and 6.6 degrees west longitude, covers an area of approximately 315 by 215 kilometers (192 by 131 miles). The sun illuminates the scene from the west (left). The smallest features that can be seen are about 300 meters (993 feet) across. The images were obtained on June 25, 1997, when the spacecraft was at a range of 15,200 kilometers (8,207 miles) from Callisto.
Датум
Извор NASA Planetary Photojournal [1]
Автор NASA/JPL
Shuttle.svg
Оваа слика или видеоснимка е заведена во Лабораторијата за реактивен погон на НАСА под назнаката: PIA00745.

Ознакава не го укажува авторскоправниот статус на приложеното дело. Покрај ова, делото треба да има и ознака за авторски права, независно од оваа. Повеќе информации ќе најдете на Ризница:Лиценцирање.

беларуская (тарашкевіца)‎ | български | català | čeština | Deutsch | English | español | فارسی | français | galego | magyar | Հայերեն | Bahasa Indonesia | italiano | 日本語 | македонски | മലയാളം | Nederlands | polski | português | русский | sicilianu | Türkçe | українська‎ | 中文 | 中文(简体)‎ | +/−

Лиценцирање

Public domain
Оваа податотека е во јавна сопственост бидејќи нејзин создавач е НАСА. Правилата за авторски права на НАСА велат: „Материјалот на НАСА не е заштитен со авторски права освен ако не е поинаку нагласено“. (Правилата за авторски дела на НАСА или правила за користење на слики од Лабораторијата за реактивен погон (JPL)).
NASA logo.svg
Dialog-warning.svg
Предупредувања:

Историја на податотеката

Стиснете на датум/време за да ја видите податотеката како изгледала тогаш.

Датум/времеМинијатураДимензииКорисникКоментар
тековна13:50, 17 декември 2007Минијатура на верзијата од 13:50, 17 декември 20071.691 × 2.231 (567 КБ)Poppy{{Information |Description=Cratered plains on Callisto |Source=NASA Planetary Photojournal [http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA00745] |Date= |Author= |Permission= |other_versions= }}

Следнава страница ја користат податотекава:

Глобална употреба на податотеката

Оваа податотека ја користат и следниве викија: