Мазно мускулно ткиво

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мазно мускулно ткиво
Smooth muscle tissue.jpg
Illu esophageal layers.jpg
Layers of Esophageal Wall:
Податоци
Назнаки
Латинскиtextus muscularis levis; textus muscularis nonstriatus
THH2.00.05.1.00001
FMAFMA:14070

Мазните мускули е присилно не-striated мускулите. Таа е поделена во две подгрупи; на еден-единица (унитарна) и multiunit мазните мускули. Во рамките на една единица клетки, целиот пакет или лист договори како syncytium.