Корисник:Боки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Поздрав за сите! Јас се викам Бојан Цвјетковиќ и со оваа страница на Википедија ќе се обидам да ве запознаам со мојот живот и со некои работи што ме прават личноста што сум. Името ми го даде мојата покојна мајка по мајка, која дојде на идеја да се вика Бојан, по Бојан Крижај (тогаш најпопуларниот скијач во СФРЈ). Со оглед на тоа дека во 1984 г. одржана и Зимските олимписки игри во Сараево, немаше подобра причина за тоа име.

Биографија[уреди | уреди извор]

Подлугови[уреди | уреди извор]

Подлугови панорама
Подлугови

Роден сум во Подлугови, близу Сараево, на 23 ноември 1984 година, како најстаро дете на моите родители. Детството го поминав со бабите и дедовците кои ме зачуваа сè додека не започна граѓанската војна во Босна и Херцеговина на 5 април 1992 година. Бев принуден да го напуштам својот дом и да одам на пат без да се вратам. Во Подлугови го посетував првото одделение на основното училиште „Владо Вуковиќ“ до паузата за која веќе зборував. Имајќи предвид дека мајка ми е од Чуприја, патот потоа не носи во Чуприја, како што велат, стомак за леб. Дојдов во мојата татковина во два наврати за време на војната во Босна, за време на летните одмори, но веќе не беше исто. Многу луѓе драги за мене исчезнаа, т.е. умирање, а јас, како дете кое допрва треба да пораснам, не разбирав дека тоа е всушност крај на животот и не разбирав што значи тоа.


Чуприја[уреди | уреди извор]

Споменик борцу Миодрагу Новаковићу Џуџи
Парк во Чуприја

Живот во Чуприја на почетокот беше многу тежок, како и секоја друга личност за време на хаосот што се случуваше во БиХ, како и во целата СФРЈ . За мене беше малку невообичаено да живеам таму затоа што дојдов само во Чуприја да ги посетам бабите и дедовците, но и тоа беше многу ретко (барем од тоа што го паметам). После една или две години навикнување на животот во Чуприја, само тогаш настана одредена адаптација и почеток на животот како што требаше да се случи секое дете. Почнав да школувам во Ćуприја од второ одделение како ученик на основното училиште „ Вук Караџиќ“. Полека, но сигурно, животот се враќаше во нормала, а потоа, според Дејтонскиот договор, мојот живот повторно ќе започне да изгледа нормално, бидејќи баба ми и дедо ми од страната на татко ми беа луѓе со кои бев многу приврзана и кои страшно ми недостасуваа за време на војната во Босна., дојдоа да живеат во Чуприја, бидејќи Подлугови припаѓаа на Федерацијата на Босна и Херцеговина и животот веќе не беше ист, и тие веќе не можеа да го гледаат и да бидат дел од него - тие сакаа да бидат со Нивните деца.

Набргу откако баба ми и дедо ми пристигнаа во Шуприја, тетка ми, сестра на татко ми, доби документи за Канада во јуни 1997 година. оди со своето семејство за подобар живот преку Атлантикот . Моите родители, откако се збогуваа со тетките од Сурчин, добија идеја дека и тие се пријавуваат да одат во Канада за подобар живот, затоа што едноставно не се снаоѓаа во Србија.

1999 година, осмо одделение и подготовка за одење во средно училиште, каде што имаше намера да се дојде до Математичкиот факултет преку гимназијата во Чуприја со цел да стане наставник по математика. Сè беше подготвено до тој степен што однесов дополнителни часови по математика и српски јазик за да бидам подготвен за тој упис и да се движам кон своите соништа без никакви проблеми. Потоа, како и во повеќето случаи кај луѓето во животот, повторно има промени и драстични. Прво следува бомбардирањето на НАТО од страна на НАТО, каде што ви доаѓаат спомени во живо додека одите во Босна и ја гледате војната, и буквално гледате што се случува и едноставно не можете да верувате дека сè се враќа, а сега на крајот од основно училиште како малку дожд . За време на бомбардирањето на Србија, моите родители добија покана што ми го смени животот од дното нагоре - покана да го преминам Атлантикот, т.е. во Канада и така натаму на 13 јуни 1999 година. На третиот роденден на брат ми, јас и моето семејство ја напуштивме Србија и отидовме „под облаците“ преку Будимпешта, Париз, Монтреал и Торонто во Киченер, град во кој нè чекаше нов живот.

Канада[уреди | уреди извор]

Доаѓањето во Канада имаше тешкотии уште на самиот почеток. Без оглед на тоа што научив англиски јазик преку основно училиште, тоа е тотално друга приказна кога ќе дојдете и кога треба да водите дијалог со некого. Како некој што е многу комуникативен, за мене беше невообичаено да на пр. Не можам да му кажам на првиот сосед колку ми се допаѓа неговиот шпански дијалект (момчето беше роден во Мексико). Брзо сфатив дека, без оглед на тоа што српската заедница во Киченер и Ватерло е голема, треба да се грижите за себе и прво да се погледнете себеси, а потоа само на сите други. Откако се сретнав со еден пријател на училиште, роден во Кипар, решив да научам англиски јазик што е можно побрзо со негова помош. Наградата беше што по две години поминати во Канада, од момче кое дојде без никаква можност да комуницира со луѓе, дојдов да ги следам часовите по англиски јазик без никакви проблеми и да разберам сè што се одразува на моите оценки и успех. способност да им покажам на луѓето кој сум навистина. На крајот на средното училиште, добив награда за целиот тој напор како ученик од генерацијата што напредуваше најмногу на англиски јазик. Тоа ми значеше многу и беше одличен поттик за идните патувања до моите дестинации.

Навикнувањето на Канада како земја го олесни животот многу. Успеав да запознаам многу луѓе од различни народи и, исто така, успеав да видам дека на овој свет луѓето живеат многу поинаку од нас Балканците. Јас сум во Канада веќе 21 година и само гледам одредена позитивност во оваа земја, бидејќи системот е организиран и луѓето живеат многу повеќе лежерно, што навистина ми се допаѓа.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]