Прејди на содржината

Кинеска православна црква

Од Википедија — слободната енциклопедија

Кинеска православна црква е автономна црква под јурисдикција на Руската православна црква.

Појава[уреди | уреди извор]

Се појавила во 1956. година кога добила статус на автономија од Московската патријаршија.

КПЦ преживела голем прогон за време на културната револуција од 1960-тите во Кина и анти-религиозната политика на својата Комунистичка партија. Во декември 2004 година, последниот кинески православен свештеник, Александар Ду Лифу, почина во Пекинг на 80-годишна возраст. Тој не чекаше да добие одлука од владата да отвори православна парохија во Пекинг, затоа што властите тврдеа дека за тоа нема доволно верници (околу 300 луѓе).

Во 21 век, православната црква во Кина доживува ренесанса. Денес, голем број кинески студенти учат на различни теолошки институти во Русија. Според извештајот на свештеникот Дионисиј Поздњаев, кој е одговорен за односите со Кина во OVCS на Руската православна црква, во Кина живеат околу 13.000 православни. обележје. Московската патријаршија сака официјално признавање на Православната црква, но главната пречка е мал број парохијани.