Жичарница Предигштухл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Жичарницата Предигштухл ( германски: Predigtstuhlbahn ) е во функција од 1928 година и е најстариот, уште работат, оригиналната голема кабина жичарница во светот. Од 2006 година, железницата е ставена под заштита на споменици. И во 2013 година "Predigstuhlbahn", како и ресторанот на хотелот и планината, добија нова сопственост "Марга и Јозеф Пош", која припаѓа на германската бизнис група Макс Ајхер.

Предвинтшул жичарница во маглата
Модел на жичарница Предгитстухл

Историја и конструкција[уреди | уреди извор]

Жичарницата започна со работа на 1 јули 1928 година, по само една година изградба. Производството на јажиња беше доделено на Вестфалската Винска Индустрија ( Westfälische Drahtindustrie ). Изградбата на трите пилони, на височини од 22, 32 и 9 метри, беше договорена за Хохтиеф АГ, од Минхен.

Надвор од срцето, технологијата за возење со жица и двете елегантни павилјонски кабини беа произведени од страна на германските, во тоа време светски водечки жичарници компанија Adolf Bleichert & Co. од Лајпциг, технологија заснована на системот Bleichert-Zuegg.

Предвинтшул жичарница и павилјонска кабина