Гриктаун (историски округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гриктаун

Гриктаун Хисторик Дистрикт (англиски: Greektown) е дистрикт во Детроит, Мичиген. Се наоѓа еден километар од Ренесанса Центар. Овој дистрикт е многу популарен по рестораните и забавата со грчкото јадење и Гриктаун Касино. Многу згради во Гриктаун се во античка грчка архитектура и преку денот, грчка музика се слуша. Населбата назначена како историски округ во 1982 година.[1]

Изврои[уреди | уреди извор]

  1. „National Register Information System“. National Register of Historic Places. National Park Service. 2008-04-15.