Штанбершко Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Штанбершко Езеро
Starnberger See
Штанбершко Езеро Starnberger See -
Место Баварија
Координати 47°54′14″ СГШ 11°18′26″ ИГД / 
Тип Природно езеро
Главен прилив Остресе-Ах
Главен истек Вурм
Површина на сливот 314 km²
Земји во сливот Германија
Макс. должина 20.2 km
Површина 58.36 km²
Макс. длабочина 127.8 m
Водна зафатнина 2,998,000,000 m³
Проточност (на езерската вода) 21 years
Надм. височина на површината 596 m
Острови Росенинсел
Населени места Старнберг, Амерланд, Сешаупт, Тутзинг, Фелдафинг, Посенхофен

Штарнбершкото Езеро (германски: Starnberger See) е езеро во јужна Баварија околу 25 километри од Минхен. Со површина од 56,36 квадратни километари, ова езеро е четврто езеро по големина во Германија, а, благодарејќи на големата длабочина, второ по количина на вода. Езерото настанало со топењето на алпските ледници. До 1962 година езерото се викало Вирмско Езеро.

Надворешни врски[уреди]