Чапала (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Чапала
Чапала -
Место Халиско / Мичоакан, Мексико
Координати 20°15′ СГШ 103°00′ ЗГД / 
Главен прилив Рио Лерма, Рио Зула, Рио Хуарача, Рио Дуеро
Главен истек Рио Гранде де Сантјаго
Земји во сливот Мексико
Макс. должина 80 км
Макс. ширина 18 км
Површина 1.100 км²
Прос. длабочина 4,5 м
Макс. длабочина 10,5 м
Водна зафатнина 8,1 км³
Надм. височина на површината 1.524 м
Острови 3

Езерото Чапала (шпански: Lago de Chapala) е најголемо слатководно езеро во Мексико. Се наоѓа на висорамнината над градот Гвадалахара, на границата помеѓу сојузните држави Халиско и Мичоакан во западно Мексико.

Езерото има површина од 1.685 км², и се наоѓа на надморска височина од 1,520 метари. Длабочината на езерото изнесува од 4,5 до 10,5 метри. Во езерото се Језеро има површину од 1.685 км², и се наоѓа на надморска височина од 1.520 метри. Дубина му је 5—12 метара. Најголема река што се влева во него е реката Рио Лерма, додека пак од него единствена река која што излева е реката Рио Гранде де Сантијаго.

Во езерото живеат некои ендемски видови на риби и водоземци, а околу него се собираат многубројни преселни птици, како што е белиот пеликан.

Галерија[уреди]