Црква „Пресвето Срце Исусово“ - Скопје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Пресвето Срце Исусово
Катедрална црква
„Пресвето Срце Исусово“

Поглед кон црквата

Место Скопје
Земја Македонија
Деноминација Католицизам
Архитектура
Архитект Благоја Мицковски
Завршена 1977
Administration
Diocese Скопска бискупија
Clergy
Archbishop Киро Стојанов

Црквата „Пресвето Срце Исусово“ е католички храм кој се наоѓа во Скопје, Македонија. Оваа црква претставува катедрален храм и седиште на Скопската бискупија при Римокатоличката црква.

Црквата била изградена во 1977 година, а нејзин архитект е Благоја Мицковски.