Црква Свети Вит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Свети Вит
Katedrála svatého Víta
PragueCathedral03.jpg
Основни податоци
Место Прага, Чешка
Координати

50.090741, 14.400297

Држава Чешка
Архитектонски опис
Архитект Q388362
Архит. стил Готска архитектура
Карактеристики

Црквата Свети Вит (чешки: Katedrála svatého Víta) ) е црква која се наоѓа во Прага, Чешка. Црквата била изградена во 925 година во готски стил, на местото на поранешната романска катедрала од страна на Вацлав I. Оваа катедрала е седиштето на архиепископијата во Чешка. Во оваа катедрала се погребани многу кралови на Бохемија.