Црква Света Марија (Краков)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Света Марија
Kościół Mariacki
Kraków - St. Mary Church 01.JPG
Основни податоци
Место Краков, Полска
Држава Полска
Функционален статус активна

Црквата Света Марија (полски: Kościół Mariacki)) е црква која се наоѓа во Краков, Полска. Таа е изградена во готска архитектура во текот на 14 век и се наоѓа во непосредна близина на Краковскиот плоштад.[1] Во екот на својата историја црквата служела како модел за изградба на голем број на полски цркви во светот.

Наводи[уреди]