Христова црква (Даблин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Христова црква
The Cathedral of the Holy Trinity
Christ Church Cathedral, Dublin.jpg
Основни податоци
Место Даблин, Република Ирска
Координати
Држава Ирска
Архитектонски опис
Карактеристики

Христова црква (англиски : Hallgrímskirkja ) е црква која се наоѓа во Даблин, Република Ирска и е во склопот на Англиканската црква. Изградбата на црквата започнала во 1038 година, како една од првите во градот, многу пати била реновирана а за последен пат тоа се случило во 1982 година.

Планот на катедралата и соседните парк